نوع خبر 
 
 
دیدار با رئیس سازمان زمین‌شناسی ومنابع معدنی جمهوری عربی سوریه :تاکید بر توسعه مناسبات ایران و سوریه در بخش مطالعات زمین‌شناسی و معدنی

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، یادداشت تفاهم همکاری میان این سازمان و سازمان زمین‌شناسی ومنابع معدنی جمهوری عربی سوریه بعدازظهر امروز به امضای روسای سازمان‌های زمین‌شناسی دو کشور رسید.

بر اساس این گزارش، یادداشت تفاهم یاد شده که به امضای دکتر راضیه لک معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی ایران و همچنین آقای سمیر الاسد رئیس سازمان زمین‌شناسی و منابع معدنی جمهوری عربی سوریه رسیده، همکاری دوجانبه در تبادل دانش فنی و اجرای پروژه‌های مشترک زمین‌شناسی (مطالعات زمین‌شناسی مهندسی، دریایی و پزشکی و بررسی‌های ژئوفیزیکی و ژئوشیمی و زمین شناسی زیست محیطی)، همکاری مشترک در زمینه اکتشاف و فرآوری مواد معدنی آهن، فسفات، ایجاد پروژه‌های مشترک در ساماندهی و ایجاد پایگاه داده‌های علوم زمین و مراکز ژئومتیکس و همچنین برگزاری دوره‌های آموزشی مشترک علوم زمین را به عنوان اهداف موردنظر در دستور کار دارد.

پیش از امضای این تفاهم‌نامه راضیه لک رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان این‌که این سازمان دارای ظرفیت بالای نیروی انسانی و تجهیزات در سطح منطقه است، گفت: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی ایران دارای ارتباطات بین‌المللی گسترده با کشورهای توسعه‌یافته معدنی و زمین‌شناسی است و پروژه‌های بین‌المللی گسترده‌ای را در دستور کار دارد که بر همین اساس آمادگی توسعه مناسبات با سوریه نیز به بهترین نحو فراهم است.

راضیه لک خاطرنشان کرد: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی ایران این امکان را دارد پروژه مطالعات گرد و غبار و ریزگرد را در قالب پروژه IGCP میان ایران، عراق و سوریه به طور مشترک و با حمایت یونسکو انجام دهد.

 همچنین آقای سمیر الاسد رئیس سازمان زمین‌شناسی و منابع معدنی جمهوری عربی سوریه نیز ضمن ابراز خرسندی از حضور در ایران گفت: امیدواریم مناسبات علمی و تحقیقاتی ایران و سوریه همانند همکاری‌های سیاسی و تاریخی توسعه یابد.

شایان ذکر است، آقای سمیر الاسد رئیس سازمان زمین‌شناسی و منابع معدنی جمهوری عربی سوریه و همراهان وی پیش از این از مرکز پژوهش‎های کاربردی علوم‌زمین واقع در کرج بازدید کردند.

 

عکس از مریم السادات میرآفتاب

دوشنبه 28 آبان 1397  5:51:50

آخرین تاریخ بازدید : جمعه 23 آذر 1397  3:49:26
تعداد بازدید از این خبر : 217