• زمین­ شناسی (گرایش تکتونیک)

دیرینه مغناطیس روشی مفید برای کاربردهای تکتونیکی محسوب می‌گردد. در واقع توسط این علم می‌توان میزان چرخش صفحات تکتونیکی و جابجایی بلوک لیتوسفر قاره‌ای را تعیین کرد. همچنین مسیر سرگردانی قطب مغناطیسی، به دنبال آن مسیرهای جابجایی قاره‌ها را مورد بررسی قرار داده و در نتیجه به بازسازی قاره‌ها و نقشه‌های جغرافیایی پرداخت.

سالهای متمادی است که ازمطالعات دیرینه مغناطیسی برای بررسی فعالیت تکتونیکی گسلهای موجود در نقاط مختلف جهان استفاده میشود. بررسی گسل‌ها از لحاظ میزان چرخش و جابجایی صفحات گسل و فعالیت لرزه‌خیزی گسل می‌باشد که به عنوان یک عنصر مهم در زمین‌شناسی و تکتونیک محسوب می‌گردد.

مقالات مرتبط

BLOCK ROTATION BY STRIKE-SLIP FAULTING: STRUCTURAL AND PALEOMAGNETIC EVIDENCE دانلود

Paleomagnetic evidence for a large rotation of the Yukon block relative to Laurentia: Implications for a low-latitude Sturtian glaciation and the breakup of Rodinia دانلود

 

  • زمین­ شناسی (گرایش چینه­ شناسی)

چینه نگاری مغناطیسی (Magnetostratigraphy): شاخه ای از علم چینه نگاری است که با مشخصه های مغناطیسی واحدهای رسوبی سروکار داشته و در این خصوص مغناطیس ثبت شده در واحد های رسوبی از نقطه نظر نوع (دو قطبی یا غیر دو قطبی)، ماهیت (نرمال ویا معکوس) و شدت، مورد بررسی قرار می­ گیرند. هدف از بررسی این موارد، تعیین سن نسبی و سن مقایسه ای، خطوط زمانی، و انطباق های چینه نگاری می­باشد

به طور کلی، هدف از چینه نگاری مغناطیسی، مرتب ساختن چینه های سنگی به واحد های قابل شناسایی بر اساس فواصل چینه شناسی و ویژگی های مغناطیسی مشابه می ­باشد. وضعیت میدان مغناطیسی کوتاه مدت (تغییرات دوره ای=Secular Variation) می تواند برای تطابق بخصوص در رسوبات دریاچه ای هولوسن و مطالعات دیرین باستان شناسی مغناطیسی مفید واقع شود. در دیگر مقیاس زمانی زمین شناسی، موقعیت های قطب دیرینه مغناطیس به عنوان وسیله ای برای تطابق سنگ های پرکامبرین بکار رفته است.

مقالات مرتبط

Magnetic stratigraphy of Kimmeridgian-Aptian sections Umbria-Marche (Italy): New details on the M polarity sequence دانلود

Magnetochronology of synorogenic Miocene foreland sediments in the Fars arc of the Zagros Folded Belt (SW Iran) دانلود

  • زمین­ شناسی (گرایش سنگ شناسی)

در گرایش سنگ­ شناسی بیشتر از روش ناهمسانگردی پذیرفتاری مغناطیسی (Anisotropy of magnetic Suscpetibility) استفاده می­ شود که یک روش آسان و سریع بوده و به سادگی در مورد جهت و شدت ساختمان­های ماگمایی اطلاعات کمیّ ارائه می­دهد. این روش توانایی بالایی در نقشه ­برداری گرانیت­ها دارد. با توجه به اینکه مطالعه ­ی مدل جایگیری توده ­های نفوذی به روش سنتی (با اندازه گیری ساخت­های بزرگ مقیاس مثل خطوارگی و برگوارگی موجود در توده­های نفوذی در صحرا انجام می­گرفت) بسیار مشکل و زمان­بر  و گاهی نیز توده همگن بوده و یا کانی جهت­دار مثل بیوتیت و هورنبلند در آن وجود نداشته، استفاده از روش AMS خیلی مفیدتر است.

روش  AMS به اندازه­ گیری پارامترهایی می­ پردازد که منعکس کننده­ ی فابریک مغناطیسی سنگ­ها است و در بسیاری از سنگ­ها و رسوبات نرم نیز کاربرد دارد. پارامترهای حاصل از روش AMS بر رفتار مغناطیسی کانی­ها مبتنی هستند و به کمک این روش می­توان برگوارگی و خطوارگی مغناطیسی را در سنگ­هایی که در نمونه­ ی دستی و صحرایی فاقد برگوارگی و خطوارگی قابل رؤیت هستند، مشخص نمود.

مقالات مرتبط

Magma flow inferred AMS fabrics in a layered mafic sill, Insizwa, South Africa دانلود

Magnetic versus crystallographic fabrics in a basaltic lava flow  دانلود

این روش یک شاخص مهمی از فایریک سنگ است که در طی ده های اخیر برای بدست آوردن اطلاعاتی از رژیم ته نشینی رسوبات و بازسازی تاریخ دگرشکلی آنها استفاده شده است. از این روش در تعیین جهت جریان دیرین در سنگهای رسوبی استفاده می شود که برگوارگی مغناطیسی موازی با صفحه لایه­ بندی و خطوارگی مغناطیسی موازی و یا عمود بر جهت جریان است. همچنین پژوهشگران پیشنهاد کرده اند که فابریک مغناطیسی می تواند نشاندهنده تاریخ تکتونیکی سنگ های رسوبی باشند حتی اگر آنها در رخنمون خود غیردگرشکل بنظر برسند. 

مقالات مرتبط

Right-lateral transpressional tectonics along the boundary between Lut and Tabas blocks (Central Iran)دانلود

  Tectonic magnetic lineation and oroclinal bending of the Alborz range: Implications on the Iran-Southern Caspian geodynamicsدانلود

 

  • زمین­ شناسی (گرایش اقتصادی)

استفاده از علم دیرین­ مغناطیس در گرایش اقتصادی خیلی گسترده نیست ولی در پروژه­ های اکتشاف مواد معدنی جهت بهبود مدلسازی از پارامترهای NRM  (پسماند مغناطیس طبیعی) و پذیرفتاری مغناطیسی (Magnetic Susceptibility) استفاده می ­شود. با استفاده از این پارامترها در کنار اطلاعات دیگر شامل اطلاعات زمین­ شناسی، ژئوفیزیکی و پتروفیزیکی می­توان مدلسازی دقیق­تری انجام داد.

مقالات مرتبط

Rock magnetic investigations constraining relative timing for gold deposits in Finland دانلود

PETROPHYSICAL AND ROCK MAGNETIC STUDIES TO AID AU EXPLORATION – CASE STUDIES THE HÄME BELT, SOUTHERN FINLAND دانلود